Classic Loire Atlantic: Ranking-News

This Saturday, Anthony Perez (Cofidis) won the 22nd edition of the Classic Loire Atlantic (1.1), the third round of the FDJ French Cup, competing for a distance of 182.8 kilometers at Laevashiere. He was in front of Lewis Askey (Groupama-FDJ) and Matis Louvel (Team Arkéa-Samsic).
Anthony Perez will take over Alan Riou (Team Alcare-Samsick) from Liszt.

Ranking:
1. PEREZ Anthony COFIDIS 4h16’15” 182.8km (average 42.802 km / h)
2. * ASKEY Lewis GROUPAMA-FDJ MT
3. * LOUVEL Matis TEAM ARKEA-SAMSIC MT
4. * LAPEIRA Paul AG2R CITROEN TEAM MT
5. * PAGE Hugo TEAM OF FRANCE ESPOIR MT
6. GRELLIER Fabien TOTALENERGIES MT
7. BONNAMOUR Frank B & B Hotel-KTM MT
8. VENTURINI Clement AG2R CITROEN TEAM MT
9. * JOUSSEAUME Alan TOTALENERGIES MT
10. * BONNEU Kamiel SPORT VLAANDEREN-BALOISE MT
11. * BAUDIN Alex SWISS RACING ACADEMY MT
12. * FERRON Valentin TOTALENERGIES MT
13. * RIOU Alan TEAM ARKEA-SAMSIC 5
14. GOUGEARD Alexis B & B HOTELS-KTM 20
15. LEROUX Samuel GO SPORT-ROUBAIX LILLE MEROPOLE 01:36
16. * ZINGLE Axel COFIDIS MT
17. Maldonado Anthony STMICHEL-AUBER 93 MT
18. * GRONDIN Donavan TEAM ARKEA-SAMSIC MT
19. BOUDAT Thomas GO SPORT-ROUBAIX LILLE MEROPOLE MT
20. * VERCHER Matteo TEAM OF FRANCE ESPOIR MT
21. * Gregoire Roman Team of France ESPOIR MT
22. * BRAET Vito SPORT VLAANDEREN-BALOISE MT
23. * VAN POUCKE Aaron SPORT VLAANDEREN-BALOISE MT
24. * FLYNN Sean SWISS RACING ACADEMY MT
25. URRUTY Maxime NICE METROPOLE COTE D’AZUR MT
26. * PRODHOMME Nicolas AG2R CITROEN TEAM MT
27. MORIN Emmanuel TEAM U NANTES ATLANTIC MT
28.LIENHARD Fabian GROUPAMA-FDJMT
29. MAURELET Flavien ST MICHEL-AUBER 93 MT
30. * MERTENS Julian SPORT VLAANDEREN-BALOISE MT
31. OURSELIN Paul TOTALENERGIES MT
32. * KELEMEN Petr SWISS RACING ACADEMY MT
33. DELACROIX Tristan NICE METROPOLE COTE D’AZUR MT
34. * CHEVALIER Maxime B & B HOTELS-KTM MT
35. * LOPEZ CARAVACA Jordi EQUIPO KERN PHARMA MT
36. Winter Jonathan B & B Hotel-KTM MT
37. Jérémy LEVEAUGO SPORT-ROUBAI XLILLE MEROPOLE MT
38. * FROIDEVAUX Robin Swiss Racing Academy MT
39. MADOUAS Valentin GROUPAMA-FDJ MT
40. * CHARRIN Alois SWISS RACING ACADEMY MT
41. * DEVANNE Antoine TEAM OF FRANCE ESPOIR MT
42. * GUGLIELMI Simon TEAM ARKEA-SAMSIC 01:49
43. * GUINET Dylan EVOPRO RACING 03:49
44. * FINE Eddy COFIDIS 05:00
45. DOUBEY Fabien TOTALENERGIES MT
46.EDETNicolas TEAM ARKEA-SAMSIC MT
47. DANÈS Léo TEAM UNANTESATLANTIC 07:20
48. LE TURNIER Mathias TEAM U NANTES ATLANTIC MT
49. LAFAY Victor COFIDIS MT
50. * DEBEAUM ARCHÉ Nicolas STMICHEL-AUBER93 MT
51. * VAN DEN TUUK Danny EQUIPO KERN PHARMA 07:51
52. * NOVIKOV Savva EQUIPO KERN PHARMA MT
53. * JOALLAND Yaël TEAMUNANTESATLANTIC MT
54. Gonzales Roberto JAVAKI WIATLANTICO MT
55. * BOILEAU Alan B & B HOTELS-KTM MT
56. Marquez Roma Marti Equipo Khan Pharma MT
57. * WELTEN Bram GROUPAMA-FDJ 07:54
58. * BARRÉ Louis TEAM UNANTES ATLANTIC MT
59. * WEISS Fabian SWISS RACING ACADEMY 11:27
60. * MAINGUENAUD Tom GO SPORT-ROUBAIX LILLE MEROPOLE MT
61. * TABELLION Valentin GO SPORT-ROUBAIX LILLE MEROPOLE MT
62. * JEGAT Jordan Team UNANTESATLANTIC MT
63. GAUTIER Cyril B & B HOTELS-KTM MT
64. HUREL Tony ST MICHEL-AUBER 93 MT
65. * GLASS Alessandro TEAM ARKEA-SAMSIC MT
66. ROSSETTO Stephane ST MICHEL-AUBER 93 MT
67. * DENIS Thomas GO SPORT-ROUBAIX LILLE MEROPOLE MT
68. * VERHEYEN Maarten EVOPRO RACING 16:16

Give up:
* CURLEY Liam EVOPRO RACING
* COUANON Jonathan NICE METROPOLE COTE D’AZUR
* HENNEQUIN Paul NICE METROPOLE COTE D’AZUR
* HUENS Axel FRANCE HOPE TEAM
* TRASTOUR Loris SWISS RACING ACADEMY
* Tronchon Bastian France Hope Team
* BONNEFOIX Edouard NICE METROPOLE COTE D’AZUR
* RETAILLEAU Valentin FRANCE HOPE TEAM
* BRITTON Rhys EVOPRO RACING
* MC DUNPHY Conn EVOPRO RACING
* Murphy Jack Bernard Evo Pro Racing
* CONTAL Louis JAVA KIWI ATLANTICO
MILLER Barry JAVA KIWI ATLANTICO
Besson Kevin Nice Metro Pole Court Dazzle
* TORRES Edwin Yair JAVA KIWI ATLANTICO
* JAIME FERNANDEZ Alex EQUIPO KERN PHARMA
* Champion Thomas Cofidis
* KEOGH Cian EVOPRO RACING
* ARVANITOU Nikiforos JAVA KIWI ATLANTICO
* GASPARINI Alessio JAVA KIWI ATLANTICO
* DE WILDE Gilles SPORT VLAANDEREN-BALOISE
* CANELLAS Xavier JAVA KIWI ATLANTICO
* RAUGEL Antoine AG2R CITROEN TEAM
* GALL Felix AG2R CITROEN TEAM
SARREAU Marc AG2R CITROEN TEAM
* Palette Painter Valentin AG2R Citroen Team
* ÄRMRaitGROUPAMA-FDJ
LADAGNOUS Matthieu GROUPAMA-FDJ
* PICKERING Finlay GROUPAMA-FDJ
* BURGAUDEAU Mathieu TOTALENERGIES
* BERCKMOES Jenno SPORT VLAANDEREN-BALOISE
Amadori Julian Nice Metro Pole Cote d’Azur
* SANCHEZ LOPEZ Eugenio EQUIPO KERN PHARMA
* MIQUEL DELGADO Pau EQUIPO KERN PHARMA
Koletsky Victor B & B Hotel-KTM
LATOUR Pierre Roger TotalEnergies
* SHERD Jason ST MICHEL-AUBER 93
* DELBOVE Joris ST MICHEL-AUBER 93
VAHTRA Norman GO SPORT-ROUBAIX LILLE MEROPOLE
* MARIAULT Axel TEAM U NANTES ATLANTIC
* APERS Ruben SPORTVLAANDEREN-BALOISE

Thanks to Matsport Timing.

..